Návštěvy kněze u nemocných

19. 5. 2018

V předminulém čísle našeho zpravodaje (únor 2013) jsme na zadní straně obálky otiskli ilustrační fotografii, na které bylo možné vidět, jak lidé připravují stůl v pokoji, kde se nachází nemocný nebo člověk, který žádal o návštěvu kněze a chce přijmout svátost(i) katolické církve.

Zkušenosti z let minulých a z různých koutů naší diecéze jsou různé.

Zažil jsem návštěvy u nemocných v některé předchozí farnosti, kde dotyčná osoba žila ve velmi skromných (někdy až nedůstojných) podmínkách, a nebylo zřídkavé, že jsem si musel na stole doslova vyklidit alespoň kousek místa (od různých zbytků jídla, nádobí a jiných věcí), kam by se mohlo položit svaté přijímání a posvěcený olej nemocných. O nějakém bílém nebo jiném čistém ubruse ani nemluvě. Několikrát jsem ze stolu vyháněl i domácího mazlíčka – pejska.

Zažil jsem také situaci, kdy mi vzkázala jistá nemocná stařenka, že by si moc přála návštěvu kněze. Tak jsem sbalil věci a vydal se k ní domů. Po zazvonění mi otevřel mohutný syn. Představil jsem se a uvedl důvod své přítomnosti. Bylo mi však sděleno, že maminka všechno má a nic nepotřebuje. Na mou poznámku, že mě požádala o návštěvu, jsem znovu uslyšel, že nic nepotřebuje. Do třetice mi tuhle informaci o zajištěnosti tchýně sdělila i příchozí a do vstupních dveří domu se postavivší snacha. Tak jsem poděkoval, rozloučil se a odkráčel. Stařenka do dvou dnů zemřela bez posily…

Tady u nás v Benešově jsou lidé ještě zvyklí na to, že s knězem přichází i Kristus ve svátostech. Stůl s křížkem a se svící (svícemi) bývá vzorně nachystán. Za to bych chtěl hodně poděkovat především vám, kteří své nemocné máte doma, pečujete o ně a i přes různé předsudky a pověry kněze k těmto lidem zavoláte. Už i možnost rozhovoru (pokud to zdravotní stav nemocného dovoluje) nebo krátké modlitby má svou hodnotu.

Na závěr bych rád podotknul, že podobně, jako bylo popsáno, co dělat v případě úmrtí a následného křesťanského pohřbu, bude i v příštím Nedělníčku popsáno, jak nebo co dělat v souvislosti s návštěvou kněze u nemocného.

Pavel Kuchař, farář