Zábřežské varhany

6. 5. 2018

Zábřežské varhany

Při návštěvě kostela náš pohled zamíří k oltáři. A ten další pohled je na kůr, kterému vévodí varhany. Ty nás svou melodií provázejí po celou mši svatou. Ale i na nich se projevuje zub času a ony potřebují opravu.

V Dolním Benešově proběhla oprava varhan před pár lety a nyní nastal čas i pro Zábřeh.

Firma VARFI, která zakázku vysoutěžila, varhany rozebrala a odvezla ke generální opravě.

Nastal nám další problém – výměna celé podlahy na kůru společně s nosnými trámy. Musely se vyměnit i dvě části stropů. Ale s tím se už pomalu vyrovnáváme.

Na 4. dubna byl domluven první kontrolní den v sídle firmy. Zúčastnil se ho pan farář, zástupce farní rady a moje maličkost…

Vidět varhany rozebrané na desítky až stovky nejen dřevěných součástek, kde je podobný počet různých otvorů, dále množství trubiček, klapek, ventilů a píšťal, to je opravdu zvláštní pocit. Tohle všechno se musí očistit, namořit, profouknout a povyměňovat těsnění. Pak znovu všechno opatřit ochranným nátěrem a složit tak, aby z toho byl královský hudební nástroj. Tihle chlapi zasluhují obdiv a poděkování.

Poděkování a velké „Pán Bůh zaplať“ patří také všem farníkům z Benešova a Zábřehu, kteří se podílejí na opravě jak finanční pomocí, tak svou prací na průběhu rekonstrukce.

Zvláště s panem farářem děkuji našim ženám, které sice „dudlají“, přesto každý týden uklidí kostel tak, že může v čistém prostředí proběhnout mše svatá.

P.B.