Putování

6. 9. 2017

Putování

Je úterý 8. srpna 2017 ráno. Velmi teplé ráno, jako každé jiné v tomto letním čase. A přece je jiné pro ty, kteří se přihlásili na dopolední pouť do Ostravy, do kostela Sv. Ducha v Ostravě – Záhřebu.

Když už byla všechna místa v autobuse (Fa. KOZÁK) obsazena, přivítal nás p. Švancar a předal slovo p. faráři Pavlovi. Krátká modlitba, píseň a požehnání na cestu.

Minuli jsme pár křižovatek a byli jsme v cíli. Před námi stal kostel kulatého tvaru, připomínající románskou rotundu. Věž je postavena vedle budovy kostela. (Takové chrámy můžeme vidět v jižních státech Evropy).

V kostele nás přivítal místní farář Vítězslav Řehulka. . Dolnobenešovští a Zábřežští přijeli do Zábřehu. Spolu s otcem Pavlem sloužili mši svatou. Hudební doprovod zajistila naše varhanice pí. Fojtíková. Text písně byl promítán na zeď, bokem od obětního stolu - pro nás novinka. Ministrovali vnuci p. Švančara a syn pí. Dudové. Čtení přečetla pí. Vojáčková.

Po skončení mše sv. se ujal slova otec Vít. Vyprávěl nám o tom, jak se začalo se stavbou chrámu, o finančních potížích a kolikrát prosil Pána o finanční pomoc. Vždy se našla. Kostel Svatého Ducha v ostravském Jižním městě je bezesporu perlou současné sakrální architektury realizované v Česku.

Můžeme zde vidět mnoho nádherných vitráží. Obraz Panny Marie Guadalupské v životní velikosti dovezli sami poutníci z Mexika.

Otec Vít řekl, že má k Dolnímu Benešovu a Zábřehu svůj osobní vztah. Jeho děda a praděda pocházejí ze Zábřehu (místo, kde nyní stojí kostel) a za Dolní Benešov kdysi hrával fotbal. Fotbal hraje i v  současné době, spolu s kaplanem Jakubem Štefíkem – turnaj ,,Kněží – Kolovrat".

Potom jsme se přemístili do suterénu a v  kulturní místnosti  u kávy jsme zhlédli dokument o stavbě chrámu.

Poděkovali jsme a popřáli p. faráři Vítovi hodně zdraví, Boží ochrany a vrátili se domů.

Děkujeme. Děkujeme za krásný výlet,  duchovní zážitek a těšíme se na další v příštím roce.

Poutníci.

putovani-1.jpgputovani-2.jpgputovani-3.jpg