Jdi na obsah Jdi na menu
 


Prosme Boha, aby žehnal naší vlasti, vyzval biskup při oslavách 100 let republiky

29. 10. 2018

Ostrava - K oslavám stoletého výročí od založení Československa se v neděli 28. října připojila také katedrála Božského Spasitele. Slavnostní mši svatou v ní celebroval biskup František Václav Lobkowicz. V prvních řadách kostelních lavic usedli vrcholní představitelé města včetně primátora Tomáše Macury, který hned na úvod dostal příležitost všechny přítomné pozdravit.

 „Za 100 let prošla tato země mnoha změnami. Toto město bylo nejvýznamnějším centrem průmyslu v regionu a muselo čelit změnám, které mu přinesly zánik celé stovky tisíc pracovních míst. Vypořádalo se s tím dobře,“ uvedl primátor Macura a dodal, že před jeho obyvateli je ještě dlouhá cesta k tomu, aby se Ostrava stala moderní metropolí 21. století. „Nemůže to být úkolem jen pro politiky, ale je to náš společný zájem, společný cíl,“ dodal.

Biskup Lobkowicz ve své promluvě vyzval přítomné k vyjádření vděčnosti Bohu za vše, co se za těch 100 let v této zemi podařilo. „Když se podíváme okolo sebe, můžeme být náležitě hrdí na to, co se všechno podařilo, ale také vidíme, co je třeba ještě udělat. Nezapomeňme na staré dobré české pořekadlo: ‚Bez Božího požehnání, marné lidské namáhání’,“ řekl biskup, který zrekapituloval osudové osmičky uplynulého století.  

Při vzpomínce na léta nacistické okupace, válku a komunistickou totalitu připomenul modlitbu našich předků, kteří Boha vzývali slovy: „Od bouře, moru a války, vysvoboď nás, Pane“. „Prosme Boha, aby žehnal naší vlasti, ať nám pomáhá, abychom žili v míru a pokoji, ať naši zem chrání před každým nepřítelem, ať si umíme odpouštět a vzájemně se povzbuzovat,“ dodal biskup Lobkowicz.

Po mši svaté se politici a vrcholní představitelé města, kteří se mše svaté zúčastnili, shromáždili před budovou muzea na Masarykově náměstí. U busty T. G. Masaryka stáli čestnou stráž ostravští sokolové. Po proslovech hejtmana kraje Ivo Vondráka a primátora města Tomáše Macury, získali představitelé Moravskoslezské župy sokolské prsť země z bojiště u Zborova, kde bojovali českoslovenští legionáři. Stoleté jubileum završil zpěv státní hymny a kladení věnců.

Foto: Pavel Zuchnický

 

více zde:

http://doo.cz/posledni-zpravy/4005-fotogalerie-prosme-boha-aby-zehnal-nasi-vlasti-vyzval-biskup-pri-oslavach-100-let-republiky.html?fbclid=IwAR1LBsIKZeAqfwTYixqHDo4VoXOllOPR8Pj5cjJrrgGDpcZnPZSSmBLBxMg

(čerp. ze stránek doo.cz)