Jdi na obsah Jdi na menu
 


Etiketa - kouzlo světa

7. 11. 2017

ETIKETA – kouzlo světa, kdo ji nezná je popleta...

 

clim_xl_obrazek.jpg

 

„Etiketááá, kouzlo světááá, kdo ji neznáááá je popletááá…často z nevědomosti, provádíme hlouposti…“ – úvodní píseň pořadu pro děti se rozléhá naším obývacím pokojem. Česká televize chce nenásilně a jemně upozornit na to, že znalost etikety dělá z našeho světa lepší místo, a proto vysílá nový pořad, který může rodičům pomoci učit děti správnému a slušnému chování hravou formou.

Před pár dny se v našem městě konala ŠÍPKOVÁ SLAVNOST. Velmi povedená akce, která pomáhá sbližovat lidi v našem městě i okolí, jelikož ji téměř všichni navštěvují za stejným účelem, a to sejít se s přáteli, přáteli přátel, možná se i seznámit, pobavit se, zatančit si a zazpívat.

Miluji hudbu a tanec. Je to už dvacet let, co jsem navštěvovala taneční kurz jako jednu z příprav na „dospělácký“ život a dodnes jsem rodičům velmi vděčná, že mě tam poslali. Nejsem žádná profesionální tanečnice, ale mohla jsem si na své svatbě zatančit valčík se svým manželem, i se svým tatínkem a mohu jít na jakýkoli ples či večírek beze strachu, že mě nějaký muž vyzve k tanci a já se budu stydět. Nemusím čekat, až se zaplní parket, abych nebyla lidem tolik na očích a neztrapnila se.

Nezapomenu na první slova našeho tanečního učitele: „Pokud není oznámena dámská volenka, bývají to většinou muži, kteří vyzývají ženu k tanci. Takže chlapci, seberte odvahu a jděte!“ „Ale já nevím, co mám říct!“ ozval se jeden mladý muž.

Nemohu si nepostesknout, že bohužel ani v dnešní době, která nás pomocí internetu a televize přehlcuje informacemi všeho druhu, většina mužů netuší, jak vhodně vyzvat ženu k tanci. Nedávno mě samotnou zaskočil a docela zarmoutil jeden muž, kterého si jinak velmi vážím. Místo kouzelné formule: „Smím prosit o tanec?“ nebo „Velmi rád bych si s Vámi zatančil, smím prosit?“ doplněné lehkým úsměvem, který ženu dokáže skutečně pozvednout a potěšit tak, že ráda nabídku přijme, se dotyčný postavil vedle našeho stolu a řekl: „ No tak pojďte!“ Jeho pozvání mi znělo v uších jako rozkaz, který zaváněl nějakou povinností. Řekla jsem si v duchu, proč pro mě vlastně přišel? Copak už muži dočista zapomněli, na dobré vychování? Je podání ruky k pomoci ženě vstát, nabídnutí rámě a milý úsměv pouhým přežitkem či zženštilostí? Uvidíme ještě muže otevírat dveře ženě při vystupování z auta třeba před obchodem, nebo při vstupu do místnosti? Nebo to se smutkem a steskem vídáme už jen v pohádce či romantickém filmu? Kam se ztratilo to kouzlo, které dělá z kluků, chlapců a chlapů skutečné muže?

Plesová sezóna nám brzy začne. Tak nezbývá nic jiného než věřit, že se na dětský pořad o etiketě budou dívat i dospělí, že lekce tance nebudou vnímány pouze jako nutné zlo, ale jako jedna z příprav na život a že ani z nevědomosti nebudeme dělat zbytečné hlouposti, jelikož jak se říká: NEZNALOST ZÁKONA NEOMLOUVÁ.

farnice z DB

 

0hemi2lb.jpg

foto /www.braintools.cz/clanky/etiketa